SCOALA CENTRALA | Trecutul care obliga

Proiecte 2019

VISUL DE A FI ACTOR
Acestă activitate este înscrisă în Calendarul Activităților Educative Municipale, CAEM 2019, la Domeniul A 4. CULTURAL - ARTISTIC, TEATRU, la poziția 2, pagina 9. Scopul acestui proiect este promovarea diferitelor genuri ale artei teatrale, la nivelul partenerilor implicați, prin atragerea elevilor și implicarea lor în activități extracurriculare. Prin cultivarea gustului pentru teatru se ajunge la valorizarea talentului și modelarea creativă și inovatoare a caracterului elevilor, la cultivarea sentimentului de respect, pentru munca celuilalt, la aprecierea succesului, pentru munca individuală sau în echipă.
Participanţi şi parteneri în proiect: Colegiul Naţional de Artă Dinu Lipatti, Colegiul Naţional Gh. Şincai, Clubul Copiilor sector 1, Clubul Copiilor sector 6, Şcoala Comercială Kreţulescu, Colegiul Naţional Matei Basarab, Şcoala Gimnazială Petre Ispirescu.
EPIDEMIA VIITORULUI
În data de 2 aprilie 2019, în Amfiteatru Şcolii Centrale, de la ora 12, s-a desfăşurat o activitate publică, iniţată de elevii clasei a IX-a F, intitulată Epidemia viitorului, activitate din cadrul concursului propus de oradenet.ro. Concursul Aleg conştient. Stop dependenţei de Internet este o iniţiativă lansată de Organizaţia Salvaţi Copiii în cadrul programului Ora de Net. Acest demers se află la a XI-a ediţie, iar concursul derulat cu ocazia Zilei Internaţionale a Siguranţei pe Internet abordează anual diverse teme. Tematica dezbătută în 2019 - Aleg conştient. Stop dependenţei de Internet – se încadrează în mişcarea globală propusă de INSAFE – reţeaua internaţională a Centrelor Naţionale „Better Internet for Kids”. Partenerii acestei iniţiative sunt Ministerul Educaţiei Naţionale, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie şi Institutul de Cercetareşi Prevenitre a Criminalităţii. Activitatea din Şcoala Centrală a fost precedată de o dezbatere asupra cauzelor şi asupra consecinţelor dependenţei de Internet. A fost clarificată, în primul rând, diferenţa dintre pasiunea pentru Internet şi dependenţa de Internet.
ACADEMIA COPIILOR
Perioada de înscriere și depunere a fișelor de către părinți/reprezentați legali la UNITATEA, dumneavoastră este 20.03.2019 - 12.04.2019. Numărul minim pentru constituirea unei grupe este de 10 preșcolari/elevi. În cazul în care în urma centralizării fişelor de înscriere se constată că nu se poate constitui grupa din cauza faptului că nu s-a întrunit numărul minim de preșcolari/elevi, părintele/reprezentantul legal va avea posibilitatea de a-i reînscrie la o grupă de acelaşi nivel care s-a format în cadrul aceleaşi unităţi de învăţământ, în limita locurilor disponibile. Scăderea numărului de preșcolari/elevi înscriși din cadrul unei grupe sub numărul minim va determina desființarea grupei și repartizarea acestora într-o altă grupă de la aceeași unitate de învățământ fără să se depășească numărul maxim. Pentru o mai bună desfăşurare a programului educaţional în unitatea dumneavoastră, vă sugerăm să recomandaţi părinţilor: activități educative/disciplinele opţionale pentru care aveţi cadre didactice necesare susţinerii orelor; numai activităţile sportive pentru care aveţi săli de sport şi dotările aferente necesare desfăşurării acestora.

Proiecte 2018
ME &YOU&EVRYONE WE KNOW
Tineri pentru tineri- Europa pentru noi
Calendarului pentru evenimentul "A week of activism":
  • Joi 11.10 - 3 Ateliere practice cu elevii claselor a 11-a si respectiv a 12-a
  • Vineri 12.10 - Consultarea opiniei cadrelor didactice printr-un chestionar legat de activitatea organizatiei "Me&You&EveryoneWeKnow"
  • Sambata 13.10 - Scrierea unui articol despre activitatea in cadrul concursului Euroscola care ulterior va aparea pe blogul revistei "Spatii"
  • Duminica 14.10 - Impartasirea testimonialelor unor persoane care s-au confruntat cu evenimente imprevizibile in mediul public
  • Luni 15.10 - Experiment social
  • Marti 16.10 -Afisarea de postere si imagini in Scoala Centrala care au ca rol instiintarea elevilor asupra diferitelor subiecte de interes
  • Miercuri 17.10 - Raportul zilelor de activism si pregatire a materialelor pentru activitatea de joi ,18 octombrie
  • Joi 18.10 - Prezentare a organizatiei "Me&You&EveryoneWeKnow" in amfiteatrul Scolii Centrale